შპს “საქაერონავიგაციასა” და ჩეხეთის საჰაერო მოძრაობის სერვისის პროვაიდერს შორის ახალი ხელშეკრულება გაფორმდა
9 მარტს, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შპს “საქაერონავიგაციის” გენერალურმა დირექტორმა, გოჩა მეზვრიშვილმა ჩეხეთის საჰაერო მოძრაობის სერვისის პროვაიდერთან (Air Navigation Service of Czech Republic) ხელშეკრულება გააფორმა, რაც კომპანიის კუთვნილი რადიოტექნიკური და შუქტექნიკური საშუალებების, საჰაერო მარშრუტზე სარადარო გადაფარვისა და სახელსაწყო ფრენების პროცედურების საფრენოსნო შემოწმებას ითვალისწინებს. საფრენოსნო შემოწმების წესები და სტანდარტები, საერთაშორისო სამოქალაქო ავიაციის ორგანიზაციის (ICAO) მიერაა დადგენილი.
“ჩვენი კომპანია საფრენოსნო შემოწმებას წელიწადში 2-ჯერ ატარებს. აღნიშნული პროცედურა გულისხმობს, მთელი საქართველოს შემოფრენას სპეციალურად აღჭურვილი თვითმფრინავით, რომელიც აგროვებს მონაცემებს საქართველოში არსებული ყველა სანავიგაციო ტექნიკური საშუალების მუშაობის შესახებ. ჩეხური მხარე შემოწმებას 2016 წლის მარტში განახორციელებს. პარალელურად, შემოწმდება საჰაერო მარშრუტზე სარადარო გადაფარვისა და სახელსაწყო ფრენების პროცედურებიც. ჩეხური კომპანია Air Navigation Service of Czech Republic-ის საფრენოსნო შემოწმება შპს „საქაერონავიგაციას” მისცემს შესაძლებლობას, აღმოაჩინოს ნებისმიერი ტექნიკური ხარვეზი და ამით შეინარჩუნოს ფრენების უსაფრთხოების მაღალი დონე საქართველოს საჰაერო სივრცეში”, -განაცხადა შპს “საქაერონავიგაციის” გენერალურმა დირექტორმა გოჩა მეზვრიშვილმა.

New Agreement was signed by and between “Sakaeronavigatsia” Ltd. and Air Navigation Service of Czech Republic (ANS CR)
On March 9, Mr. Gocha Mezvrishvili, Director General of “Sakaeronavigatsia” Ltd. of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia signed an agreement with Air Navigation Service of Czech Republic (ANS CR) regarding flight inspection of NavAids, airfield ground lighting equipment, en-route radar coverage and flight validation of instrument flight procedures. flight inspection rules and standards are created by the International Civil Aviation Organization (ICAO).
“Our company carries out the flight inspection 2 times a year. This procedure shall involve flight around the entire territory of Georgia by a specially equipped aircraft, collecting the data on operation of each technical navigation facility available in Georgia. The Czech party scheduled inspection in March, 2016. At the same time, en-route radar coverage and instrument flight procedures will be inspected. Flight inspections performed by the Czech company “Air Navigation Service of Czech Republic” (ANS CR) will provide “Sakaeronavigatisa” with an opportunity to prevent any technical deficiency and thus to maintain a high level of flight safety in the airspace of Georgia, - said Mr. Gocha Mezvrishvili, Director General of “Sakaeronavigatsia” Ltd.