ამბროლაურის აეროპორტის ასაფრენ-დასაფრენი ზოლი ოფიციალურად გაიხსნა
დღეს ამბროლაურის აეროპორტის ახალი ასაფრენ-დასაფრენი ბილიკი ოფიციალურად გაიხსნა. საქართველოს პრემიერ-მინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი იმ საჰაერო ხომალდის მგზავრი იყო, რომელიც ახლად გახსნილმა ასაფრენმა ბილიკმა პირველად მიიღო. 1 100 მეტრიან ასაფრენ-დასაფრენ ზოლს, რომლის სიგანე 30 მეტრია, შეუძლია, შეზღუდვის გარეშე მიიღოს L 410 (19-ადგილიანი) ტიპის საჰაერო ხომალდები.
„დღეს ჩემთვის ძალიან ემოციური დღეა. ერთი თვის წინ, როდესაც კომპანია "ბლაუენშტაინში" ფერმერები მოვინახულე, ამ ადგილზე ტრიალი მინდორი იყო. დღეს აქ არის აეროდრომი, რომელიც სრულიად ახალ შესაძლებლობებს ხსნის ამ რეგიონისთვის - უპირველეს ყოვლისა აქ მცხოვრებლებისთვის, რადგან აქ იქნება რეგულარული რეისები და რაჭაში, წლის ნებისმიერ დროს, შესაძლებელი იქნება ერთ საათზე ნაკლებ დროში ამოსვლა, ასევე - დედაქალაქში ნებისმიერ დროს ჩასვლა", - განაცხადა პრემიერმა და აღნიშნა, რომ ეს არის ძალიან დიდი რამ ადგილობრივი მცხოვრებლებისთვის და უმნიშვნელოვანესია ტურიზმის განვითარებისთვის.
მთავრობის მეთაურმა განსაკუთრებული მადლობა გადაუხადა ადამიანებს, რომლებმაც მონაწილეობა მიიღეს აღნიშნული პროექტის განხირციელებაში - საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შპს „საქართველოს აეროპორტების გაერთიანების“ დირექტორს ქეთევან ალექსიძეს, სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს ხელმძღვანელს გურამ ჯალაღონიას და შპს „საქაერონავიგაციის“ გენერალურ დირექტორს გოჩა მეზვრიშვილს. პრემიერმა, ასევე, მადლობა გადაუხადა კომპანია "ბლექ სი გრუპს", რომელმაც მოკლე დროში ხარისხიანი სამუშაო შეასრულა.
2016 წლის ბოლომდე საქაერონავიგაცია ამბროლაურში ახალ სამეთვალყურეო კოშკს ააშენებს და თანამედროვე სანავიგაციო სისტემებს დაამონტაჟებს. მანამდე კი საჰაერო მოძრაობის მართვა კომპანიის კუთვნილი მობილური ტაუერიდან განხორციელდება. საქაერონავიგაცია, პირველ ეტაპზე, ამბროლაურის აეროპორტში 10 ადამიანს დაასაქმებს, ყველა პოზიციაზე უკვე გამოცხადებულია ვაკანსია. 4 ავიამეთვალყურე კი ღია კონკურსის წესით შეირჩევა და ისინი ამ მეტად რთულ პროფესიას ჩეხეთის საავიაციო უნივერსიტეტში დაეუფლებიან.

Runway of Almbrolauri Airport is Officially Opened
New runway of Ambrolauri Airport was officially opened today. Mr. Giorgi Kvirikashvili, Prime Minister of Georgia, was the passenger of the aircraft, which landed first on the newly opened runway. 1 100-meter long runway, 30 meters in width, can receive L 410 (with 19 seats) aircrafts without limitation.
“Today is very emotional day for me. A month ago, when I visited the farmers of company “Blauenstein”, here was only the clear field. Today there is an airfield, which opens up completely new opportunities for the region – first of all for the residents, because the regular flights will be scheduled and it will be possible to come to Racha in less than an hour, any time of year, as well as - to go to the capital any time,”- said the Prime Minister and added that this project is essential for the local residents and for development of tourism.
The Head of the Government expressed special gratitude to the people who were involved in realization of this project – Ms. Ketevan Aleksidze, the director of “United Airports of Georgia” LLC of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, Mr. Guram Jalaghonia, the head of the Civil Aviation Agency and Mr. Gocha Mezvrishvili, director general of “Sakaeronavigatsia” Ltd. The Prime Minister also thanked the company “Black Sea Group”, which carried out the quality works during a short period of time.
Until the end of 2016, “Sakaeronavigatsia” Ltd. will build new tower and install modern navigation systems in Ambrolauri. In the meantime, air traffic control will be carried out from the mobile tower of the company. On the first stage “Sakaeronavigatsia” Ltd. will employ 10 people in Ambrolauri Airport; vacancies are announced for every position. 4 air traffic controllers will be selected through the open competition and they will master this difficult profession at the Aviation University of the Czech Republic.