სახელსაწყო დაფრენის სისტემების ჩანაცვლების პირველი ეტაპი დასრულდა
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შპს “საქაერონავიგაციამ” თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში სახელსაწყო დაფრენის სისტემების ჩანაცვლების პირველი ეტაპის სამონტაჟო სამუშაოები წარმატებით დაასრულა.
შპს “საქაერონავიგაციის” საქმიანობის ძირითადი საგანი საქართველოს საჰაერო სივრცეში ფრენების მართვა და მათი უსაფრთხოების დაცვაა. აღნიშნულის უზრუნველყოფის ერთ-ერთი აუცილებელი პირობა სანავიგაციო აღჭურვილობების გამართული ფუნქციონირებაა. “საქაერონავიგაცია” პასუხისმგებელია ისეთი ტექნოლოგიების დანერგვასა და მათ გამართულ მუშაობაზე, რომლებიც ეხმარებიან საჰაერო ხომალდებს განახორციელონ ზუსტი და უსაფრთხო ფრენა. სახელსაწყო დაფრენის სისტემა (ILS) წარმოადგენს თვითმფრინავის “გზამკვლევს” და უზრუნველყოფს ავტომატურ რეჟიმში საჰაერო ხომალდის უსაფრთხო და ზუსტი დაფრენის შესაძლებლობას.
თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის ტერიტორიაზე ამჟამად კომპანია SELEX - ის მიერ წარმოებული ორი სახელსაწყო დაფრენის სისტემა (ILS) ფუნქციონირებს. პირველი ეტაპი ILS 13R - ის ახლით ჩანაცვლებას ითვალისწინებს. აღნიშნულ სისტემას საერთაშორისო ტენდერში გამარჯვებული ამერიკული კომპანია Selex ES Inc ამონტაჟებს. კომპანიამ ჩაატარა ადგილის შესწავლა (Site Survey) და შეიმუშავა ინსტალაციის პროექტი. სამოტაჟო სამუშაოები კომპანია Selex ES Inc-ის სპეციალისტებმა საქაერონავიგაციის თანამშრომლებთან ერთად შეასრულეს. არსებული სახელსაწყო დაფრენის სისტემების ახლით ჩანაცვლების პროექტი ეტაპობრივად განხორციელდება, თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის მინიმალური შეფერხებით ფუნქციონირების უზრუნველყოფის მიზნით.
აღნიშნული სისტემის საფრენოსნო შემოწმებას განახორციელებს ჩეხური კომპანიის ANS CR თვითმფრინავი-ლაბორატორია. საფრენოსნო შემოწმება გულისხმობს სანავიგაციო საშუალების შემოწმებას სპეციალურად აღჭურვილი თვითმფრინავით, რომელიც ამოწმებს მის მუშაობას და მის შესაბამისობას საერთაშორისო სამოქალაქო ავიაციის ორგანიზაციის ICAO Annex 10 - ით დადგენილ სტანდარტებთან. განახლებული ILS 13R ექსპლუატაციაში შევა 2019 წლის ბოლომდე, შემოფრენის პროცედურების დასრულებისა და სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს მიერ აღიარების შემდეგ. სახელსაწყო დაფრენის სისტემების განახლების მეორე ეტაპი 2020 წლის გაზაფხულზე დაიწყება.

First Phase of Replacement of the Instrumental Landing System is completed
“Sakaeronavigatsia” Ltd. of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia has successfully completed the installation works of the first phase of the replacement of the instrumental landing system at Tbilisi International Airport.
The main subject of the activity of “Sakaeronavigatsia” Ltd. is air traffic control and protection of safety in Georgian airspace. One of the necessary conditions for ensuring this is proper operation of navigation equipment. “Sakaeronavigatsia” Ltd. is liable for the introduction and proper operation of technologies that assist aircraft to perform the accurate and safe flight. The instrumental landing system (ILS) is a “guide” to the aircraft and provides the ability of safe and accurate landing of the aircraft in the automated regime.
Currently, two instrumental landing systems (ILS) manufactured by company SELEX operates in the territory of Tbilisi International Airport. The first phase is to replace the ILS 13R with new one. This system is installed by Selex ES Inc., the US Company winning the international tender. The company conducted a site survey and developed an installation project. The installation works were performed by the specialists of the company Selex ES Inc. together with the employees of “Sakaeronavigatsia” Ltd. The project of replacement of the existing instrumental landing systems with new one will be carried out gradually to ensure the operation of Tbilisi International Airport with minimum interruption. Flight inspection of this system will be carried out by the aircraft-laboratory of Czech Company ANS CR.
Flight inspection involves checking of navigational facilities by the specially equipped aircraft that verifies its operation and its compliance with the standards set by the International Civil Aviation Organization (ICAO) Annex 10. The updated ILS 13R will be launched until the end of 2019, following completion of the takeoff procedures and recognition by the Civil Aviation Agency. The second phase of the renovation of the instrumental landing systems will begin in the spring of 2020.